lotniska-w-nowym-jorku

Lotniska w Nowym Jorku. Które wybrać i jak dojechać na Manhattan?

Lotniska w Nowym Jorku

W okolicach Nowego Jorku są 3 międzynarodowe lotniska, które najczęściej się przewijają, kiedy szukamy połączeń do NY. Są to:

– John F. Kennedy International Airport

– LaGuardia Airport

– Newark-Liberty

1. John F. Kennedy International Airport (w skrócie JFK)

moje ulubione lotnisko, z którym mam same dobre doświadczenia – zawsze wszystko o czasie i bez problemów. Oferuje ono bardzo wygodny dojazd na Manhattan i okoliczne okręgi.

Dojazd z/do lotniska JFK:

JFK Air Train – to najszybszy i najłatwiejszy sposób poruszania się po lotnisku JFK. Łączy wszystkie terminale pasażerskie do parkingów lotniskowych, stref transferu hotelowego, centrum wynajmu samochodów oraz sieci transportu publicznego w Nowym Jorku na stacjach Jamajka i Howard Beach, gdzie można znaleźć metro, Long Island Rail Road i publiczne autobusy. AirTrain JFK działa 365 dni w roku, 24/7.

AirTrain jest bezpłatny, chyba że rozpoczniesz lub zakończysz podróż na stacjach Jamajka i Howard Beach. Należy wtedy zapłacić 5,00 USD, płatne tylko przez kartę Metrocard, którą dostaniecie w pobliskich automatach. Następnie wybierasz linię metra, która Cię zaprowadzi do lokalizacji Twojego hotelu. Trzeba pamiętać że targanie walizek po nowojorskim metrze, przesiadanie między liniami, bieganie po schodach itp. nie jest najprzyjemniejsze – cała podróż na Manhattan może wynosić do godziny czasu (w zależności gdzie będziecie mieszkać +-15 minut). Przerabiałem ten temat dwa razy, trzeci raz już jednak nie dałem się namówić 😀 Cenowo nie przekroczysz 7-8$ za osobę.

Taxi / Uber / SuperShuttle

Jeżeli po kilkunastu godzinach lotu poprzedzone kilkoma godzinami jazdy samochodem, pociągiem itp. marzysz tylko żeby się w końcu położyć w pokoju hotelowym, apartamencie, mieszkaniu znajomych i zależy Ci na wygodzie to polecam:

– Taksówkę (Yellow Cab)
– Ubera/Lift
– SuperShuttle.

Taksówka – koszt dotarcia z lotniska na Manhattan będzie oscylował w granicach 52$ + opłata za przejazd autostradą (ok. 5$).

Uber / Lift – po wyjściu z samolotu i odebraniu bagaży, jeżeli nie macie wykupionego roamingu, jest możliwość skorzystania na lotnisko z WiFi – odziwo nawet dobrze odbiera blisko wyjścia z lotniska.  Dla osób, które są obcykane w korzystaniu z aplikacji i potrafią szybko ogarnąć się w połączeniu z siecią na lotnisku mogą sobie zamówić Ubera/Lifta, który zawiezie ich do celu. Cenowo bywa różnie, zależy od pory dnia i czy akurat nie włączy się jakiś mnożnik z powodu wyższego popytu w danej godzinie. Cena była dotychczas stała 60$ ale od 2019 Uber porzucił to rozwiązanie i teraz płaci się jak zwykle za czas i dystans.

Nie korzystasza jeszcze z Ubera?
Kliknij w przycisk i otrzymaj 10 zł na pierwszy przejazd. Przyda się również w NY 🙂 

10 zł na przejazd UBEREM

lub po pobraniu aplikacji wpisz kod: bsp2jdwgue

SuperShuttle – rozwiązanie, które osobiście wykorzystuje najczęściej (na zmianę z Uberem) w USA. SuperShuttle oferuje transport praktycznie z każdego i do każdego lotniska w Stanach. Niezależnie czy byłem w NY, LA czy LV zawsze bez problemu trafiłem do ich stoiska. Cena przewozu w NY wynosi ok 22$ od osoby. Pakują Was do większego Vana i zawożą pod wskazany adres, bez błądzenia, szukania adresu i nerwów. Do takiego Vana wchodzi zwykle 7-9 osób więc transport może być troszkę dłuższy niż taksówką czy Uberem ale jest równie komfortowo. Bardzo Polecam.

Rezerwacje można wykonać tu: https://www.supershuttle.com/

Jeżeli znacie swoją datę powrotu, możecie od razu zamówić sobie przejazd na lotnisku, co globalnie zamawiając jako roundtrip wychodzi troszkę taniej. Supershuttle oferuje aplikacje na iOS i Android którą możecie śledzić godziny przyjazdu kierowcy do hotelu, otrzymujecie bezpłatne SMSy, możecie śledzić kierowcę jak w Uberze i lokalizować go na bieżąco na mapie.

Strona lotniska JFK: https://www.jfkairport.com/

2. LaGuardia Airport (w skrócie LGA)

Wyjątkowo brzydkie i stare lotnisko. Ale to wyjątkowo! Oceniane jako najgorsze lotnisku w całym USA. Jest od dłuższego czasu w remoncie i wizualizacje wskazują, że całość będzie się ładnie prezentowała. Niemniej jednak dla mnie jest to lotnisko, z którym mam złe doświadczenia. LaGuardia bije rekordy jeżeli chodzi o ilość odwoływanych i opóźnionych lotów. Zlokalizowana wzdłuż East River, LaGuardia również cierpi z powodu trudnej pogody. Wiatr i mgła są tu bardzo powszechne. A tego bardzo nie lubimy na lotniskach.

Dojazd z/do lotniska LGA:

Mega mankamentem tego lotniska są słabe połączenia transportem publicznym. Autobusy przepełnione, brak połączenia metra. Pozostaje taksówka, Uber / Lift lub SuperShuttle. Ceny przejazdów są zbliżone do tych podanych dla lotniska JFK.

Podsumowując: unikajcie tego lotniska za wszelką cenę!

3. Newark-Liberty (w skrócie EWR)

Lotnisko jest zlokalizowane 15km od centrum Nowego Jorku. Najruchliwsze lotnisko zaraz po JFK, wyprzedza nawet LaGuardię.

Dojazd z/do lotniska LGA:

AirTrain Newark
Zaletą tego lotniska jest, że mamy prosty dojazd z/do lotnisko dzięki AirTrain Newark (https://www.newarkairport.com/to-from-airport/air-train), które zatrzymuje się w samym centrum Manhattanu na Penn Station. Cena biletu 5,50$.

Taksówka

Dojazd na Manhattan to koszt od 50$-70$ w zależności od tego do której części Manhattanu zmierzacie.

Uber/Lift
Koszt przejazdu na Times Square wacha się od 60-90$ w zależności od pory dnia. 

NJ Transit Bus / Express Bus

Koszt przejazdu 18$ w jedną stronę (30$ w dwie strony). Osobiście jednak polecam korzystanie z SuperShuttle – cenowo podobnie (20$) a zdecydowanie szybciej i bardziej komfortowo.

Aby być na bieżąco z naszymi wpisami, zapraszam Cię również do obserwowania naszego blogu na facebooku i instagramie!

 

Alex Wisniewski

Twórca podrouge. Droniarz i podróżnik na pół-etatu. Ma słabość do gadżetów. Na hasło "Nowy Jork" podskakuje jak mała dziewczynka i idzie się od razu pakować.

Przejrzyj historie

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *