nowy-jork-podrouge

Nowy Jork – poznaj topografię miasta i nie daj się zgubić!

Poruszanie się po Nowym Jorku, a szczególnie Manhattanie, który zakładam będzie Waszym głównym celem pobytu w NY jest wyjątkowo proste. Nie zgubisz się w tym mieście, mimo że wielu dostaje na początku zawrót głowy widząc las wieżowców, który otacza człowieka z każdej strony.

Jeżeli zapamiętacie tych kilka najważniejszych punktów poniżej, które ułatwią Wam nawigacje po mieście, zaufajcie mi, że w chwili, w której zrobicie pierwsze kroki na Times Square poczujecie się jak w domu. Jeżeli „Kevin sam w Nowym Jorku” dał sobie radę, to Wy też. Zaczynamy!

Zrozumienie geografii miasta w Nowym Jorku

Nowy Jork składa się z pięciu okręgów (boroughs): Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx, Staten Island.

Manhattan, podzielony jest na trzy obszary:

Uptown – przedmieścia (wszystko na północ od 59 St.)
Midtown – śródmieście (między 59 a 14 St.)
Downtown – centrum (wszystko na południe od 14 St.)

nowy-jork-topografia

Podczas gdy Uptown, Midtown i Downtown są geograficznymi regionami Manhattanu, słowa „Uptown” i „Downtown” mogą również oznaczać twój kierunek podróży. Jeśli udasz się na północ lub w kierunku Bronxu lub Queens, możesz powiedzieć, że kierujesz się „Uptown”. A gdy udasz się na południe lub w kierunku Brooklynu, możesz powiedzieć, że kierujesz się w stronę „Downtown” (centrum). Proste? Proste!

Manhattan składa się z wielu mniejszych i większych dzielnic oraz sąsiedctw (po ang. neigborhoods), o unikalnych osobowościach, architekturze, odmiennych smakach i barwnych historiach i które… oszczędźcie mnie ale nie będę wymieniał bo jest ich blisko 50 parę!

Siatka uliczna Manhattanu

System ulic na Manhattanie składa się z prostokątnej siatki ulic. Ulice (Streets) układają się na wschód i zachód, a aleje (Avenue) na północ i południe. (Nie jest to do końca dokładne, ponieważ system siatki nie jest idealnie dopasowany do kierunków na kompasie). Numeracja ulic zwiększa się, gdy idziesz na północ, podczas gdy numeracja alei zwiększa się, gdy idziesz na zachód:

nowy-jork-ulice-avenue

Poruszanie się po Nowym Jorku opanujecie w mig, jeżeli będzie pamiętali o tych kilku zasadach wspomnianych wyżej.

Miłego zwiedzania!

A.

Alex Wisniewski

Twórca podrouge. Droniarz i podróżnik na pół-etatu. Ma słabość do gadżetów. Na hasło "Nowy Jork" podskakuje jak mała dziewczynka i idzie się od razu pakować.

Przejrzyj historie