najtansza-restauracja-gwiazdka-michelin-hawker-chan-11

Gdzie jest najtańsza na świecie restauracja z gwiazdką Michelin? W Singapurze!

Singapur – nowoczesny, zielony, okrzyknięty najlepszym miejsce do życia w Azji. Mimo małych rozmiarów jest ekonomicznym gigantem. Można powiedzieć o nim wszystko z wyjątkiem jednego – że jest 'tani jak barszcz’. Wynajem 55m2 mieszkania w normalnej dzielnicy to koszt blisko 5000 zł, litr paliwa 6,19 zł, tuzin jajek 34 zł, drink w klubie 64 zł. Ba! Volkswagen Golf kosztuje 296 000 zł (nie, nie żartuje!). A ile kosztuje danie w najtańszej restauracji na świecie z gwiazdką Michelin?  Jest tanio jak …  chicken & rice,  czyli całe 10 zł!

Singapur może być jednym z najmniejszych krajów na świecie, ale to, czego mu brakuje, rekompensuje zadziwiającą różnorodnością kulinarną. Jest znany m.in. ze swoich targów jedzeniowych tzw. Hawker’ów, na których znajdziesz małe stragany. Każdy z nich specjalizuje się w innych charakterystycznych potrawach i kuchniach – od malezyjskiej, chińskiej, tajskiej po indyjską i wiele więcej.

Zajadaliśmy się w Hawkerach!

Hawkery były codziennie naszym obowiązkowym punktem zwiedzania/jedzenia podczas pobytu w Singapurze. Najważniejsze jest to, że nie trzeba ich specjalnie szukać, gdyż znajdziesz je praktycznie w każdej dzielnicy. 

Szczególnie polecam takie Hawkery jak:

  • Lao Pa Sat Hawker Centre
  • Maxwell Road Hawker Centre
  • Tekka Centre
  • Makansutra Gluttons Bay
  • Satay by the Bay

Kurczak z ryżem z gwiazdką Michelin! 

Oprócz hawkerów, było jeszcze jedno miejsce w Singapurze, które bardzo chcieliśmy odwiedzić i posmakować. To Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice & Noodle (Hawker Chan) , czyli pierwszy na świecie stragan serwującego street-food, który otrzymał gwiazdkę Michelin w 2016 roku. Jury nagrodziło to miejsca za wybitnego .. kurczaka w sosie sojowym z ryżem i makaronem. Wow! Obłęd! (btw. ciekawe czy u nas rolada śląska doczeka się kiedyś tak zaszczytnego wyróżnienia 😀 )

Właścicielem straganu jest Chan Hon Meng, który otrzymał powyższe wyróżnienie. Na początku zakładał, że to jakiś żart i ktoś go wkręca… ale nic bardziej mylnego! Nagroda okazała się prawdą i od 2016 roku wiele się zmieniło – w skromnego Pana Meng zainwestował fundusz inwestycyjny Hersing Culinary. Mocno skoncentrował się na spieniężeniu sukcesu Pana Menga i rozwinięciu jego biznesu. Pan Meng w dalszym ciągu dogląda wszystkich restauracji, szkoli szefów kuchni i osobiście przyrządza mieszankę przypraw do swojego kurczaka, który przyniósł mu światową sławę. Z jednego straganu zrobiły się 4 lokale w Singapurze i…dodatkowe 14 m.in. w Australii, Tajlandii oraz na Tajwanie.
Nieźle, co ? 

Podczas naszego pobytu w Singapurze nie odwiedziliśmy straganu (chociaż ten wciąż jeszcze istnieje), a restaurację Hawker Chan w Chinatown. Byliśmy tam w godzinach wieczornych (19:30/20:00) i tłumów wyjątkowo nie zastaliśmy. Hawker Chan nie różni się wiele od typowych sieciówek fastfood typu KFC czy McDonald’s, więc nie należy spodziewać się wyrafinowanego klimatu. Menu jest dość skromne, ale mimo wszystko w stosunku do pierwotnego menu zostało rozszerzone o m.in. wieprzowinę (roasted pork) z ryżem lub makaronem, zupę Wonton, warzywa w sosie ostrygowym, kiełki sojowe.

„Koko Koko, kurczak spoko”.. ale szału nie ma.

Po blisko 15-stu minutach otrzymaliśmy nasze zamówienie, czyli popisowego kurczaka z ryżem, dodatkowo warzywa w sosie ostrygowym oraz wieprzowinę z makaronem. Nie do końca wiedziałem czego się spodziewać po kurczaku czy wieprzowinie za 10 zł.
Kurczak Był smaczny? Był.
Świeży? No świeży.
Doprawiony? Tak.
Warzywka dobre? Bardzo dobre!
Czy jest się czym jarać? Niespecjalnie.

Czy polecam HK SS Chicken Rice & Noodle / Hawker Chan?

Tak, pod warunkiem, że traktujesz to jako kolejną ciekawostkę / atrakcję w Singapurze, a nie jako restaurację z gwiazdką Michelin, w której po taniości zaprosisz swoją dziewczynę na kolację z obrusem, świecami, menu degustacyjnym, bąbelkami i wykwintnym deserem, z którego będzie wykopywała widelczykiem pierścionek zaręczynowy. 😀 

Szybko ostygnąłem, kiedy zamiast straganu zobaczyłem normalny lokal z gigantycznym napisem na markizach „The World’s First Hawker To Be Awarded One Michelin Star”. Jedzenie jest smaczne, ale nie wyróżnia się specjalnie niczym od innego street-food’u w Singapurze. Jeśli jednak masz czas i jesteś w okolicy z 'dyszką’ pod ręką, to warto odwiedzić Hawker Chan – dla samego bajeru.
Bo to taki bajer*.

*bajer – coś co budzi zainteresowanie.. 😀

A jakie były Wasze wrażenia z pobytu w tej najtańszej restauracji z gwiazdką Michelin – Hawker Chan? Było warto? A może polecacie inne Hawkery? Piszcie w komentarzach!

 

Aby być na bieżąco z naszymi wpisami, zapraszam Cię również do obserwowania naszego blogu na facebooku i instagramie!

Lokalizacja Hawker Chan: 

Hawker Chan:
78 Smith St,
Singapore 058972
Godziny otwarcia: 10:00 – 21:00

Stragan Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice & Noodle (nagrodzony gwiazdką Michelin):
335 Smith Street
#02-126 Chinatown Complex Market & Food 
Godziny otwarcia: 10:30 – 15:30

Alex Wisniewski

Twórca podrouge. Droniarz i podróżnik na pół-etatu. Ma słabość do gadżetów. Na hasło "Nowy Jork" podskakuje jak mała dziewczynka i idzie się od razu pakować.

Przejrzyj historie

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *