disneyland-szanghaj

Odwiedzamy Disneyland w Szanghaju!

Jak dojechać do Disneyland w Szanghaju?
Kiedy najlepiej odwiedzić park?
Co warto zabrać ze sobą?
Ile kosztują biletu?
Jak ominąć kolejki do atrakcji?
Co to jest Disney Premium Access?
To i wiele więcej postarałem się Wam opisać, w poniższej relacji
z Disneyland w Szanghaju! Enjoy!

Niezależnie od kraju czy kontynentu, który odwiedzam, mam swoje stałe i obowiązkowe punkty w moim programie zwiedzania. Są to m.in.  Hard Rock Cafe, z których przywożę HRC Piny i Starbucks, z którego zawsze wracam z kubkiem z serii „You are here” – jedno i drugie charakterystyczne dla danego miasta/kraju. Trzeci punkt – parki rozrywki. W związku, z tym nie było takiej opcji, aby będąc 5 dni z wizytą w Szanghaju, ominąć… Disneyland!

O Disneyland w Szanghaju słów kilka..

Park został otwarty w czerwcu 2016 roku i znajduje się na obszarze blisko 4 km2. Koszt wybudowania parku – zawrotne 5,5 mld $! Jest to już szósty park Disneya na świecie i składa się on z 7 tematycznych obszarów m.in. Mickey Avenue, Gardens of Imagination, Fantasyland, Treasure Cove, Adventure Isle, Tomorrowland, and Toy Story Land. Budowa ósmego obszaru – Zootopia ma rozpocząć się w tym roku (2019). Disneyland w Szanghaju przygotowany jest na obsłużenie 100 000 gości w ciągu jednego dnia.

Jak dojechać do Disneyland w Szanghaju?

Shanghai Disney Resort (bo taka jest oficjalna nazwa) znajduje się we wschodniej części Pudong i generalnie jest mu bliżej do lotniska niż do centrum Szanghaju. Niemniej jednak dojazd z centrum jest bardzo sprawny i polecam w tym przypadku opcje metra lub autobus.

Metro

Jest to najwygodniejszy sposób na dotarcia do Disneylandu. Linia metra 11 kursuje w stronę Disney Resort Station od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych i mniej więcej co kilka minut. Nie jedzie bezpośrednio przez centrum Szanghaju więc trzeba liczyć, że będziecie musieli się przyjść z innych linii do „11-tki’ dwa a może nawet trzy razy. Podróż metrem to minimum godzina jazdy. Po wyjściu z metra najlepiej kierowa się na EXIT 2 lub 4.
Z metra do głównego wejścia czeka Was spacerek ok. 7-8 minut – wystarczy podążać za znaczkami, strzałkami, postaciami Myszki Miki i muzyką, która gra wzdłuż ścieżki aż do samego wejścia.

Autobus

Druga opcja dojazdu do Disneylandu to linia autobusowa 50, 51 lub 52. Pierwszy autobus linii autobusowej 50 i 52 w Shanghai Disney Transit Hub jest o 8:00, a ostatni autobus o 22:00. Autobus nr 51 w Shanghai Disney Transit Hub zaczyna o 7:00, a kończy o 22:30.

Taksówka

Koszt taksówki z centrum nie powinien przekroczyć 20$.

Ceny biletów do Disneyland w Szanghaju

Ceny biletów do Disneylandu niestety nie należą do najtańszych.
399 CNY (~220 zł) – normalny bilet (od poniedziałku do piątku) – i to jest najlepszy termin. Nie wybierajcie się w weekend, chyba że nie macie wyjścia.
575 CNY (~315 zł) – wysoki sezon – dotyczy również soboty i niedziele.
665 CNY (~360 zł (!) – sezon urlopowy Chińczyków, czyli chiński nowy rok i podczas tzw. Golden-Weeku czyli Święta Narodowego Chińskie Republiki Ludowej, który ma miejsca od 1.10 do 7.10. 

Mieliśmy to 'szczęście’ z Igą, że trafiliśmy do Disneylandu na początku października czyli podczas trwającego Golden Week. Ilość ludzi, która postanowiła odwiedzić park była gigantyczna.. . O tym fakcie dowiedzieliśmy się niestety dopiero na miejscu <facepalm>. Dlatego wielkimi literami sobie wytatuowałem na prawej ręce: „SPRAWDZAJ DOKŁADNIE TERMIN ZANIM GDZIEŚ JEDZIESZ I COŚ KUPUJESZ” i liczbę „12” – tyle godzin stałem w kolejkach w Disneylandzie! (śmiech)

Gdzie kupować bilety? Aktualne ceny biletów znajdziecie na stronie Disney Shanghai Resort. Zakup biletów można wykonać najwcześniej na 30 dni przed planowaną datą wizyty. Najbezpieczniej jest kupować je na stronie w linku powyżej.

Disney Premier Access, czyli omijamy kolejki.. warto?

Istnieje możliwość kupienia fastpassów , w tym przypadku Disney Premier Access, który Wam pozwala odwiedzić jednorazowo każdą atrakcję bez stania w kolejce. Brzmi fajnie? Jeszcze fajniej brzmi cena… (taki żarcik):

Disney Premier Access kosztuje ( to też się zmienia w zależności od sezonu):
od 80 – 120 RMB (68 zł) za 1x pojedynczy FastPass
od 470 – 660 RMB (363 zł) za cały zestaw FastPass’ów (8 atrakcji)

Atrakcję, które można odwiedzić bez stania w kolejce z wykupionym Disney Premier Access to:
  1. Soaring over the Horizon – Adventure Isle
  2. Roaring Rapids – Adventure Isle
  3. Pirates of the Caribbean Battle for the Sunken Treasure – Treasure Cove
  4. TRON Lightcycle Power Run – Tomorrowland
  5. Buzz Lightyear Planet Rescue – Tomorrowland
  6. Seven Dwarfs Mine Train – Fantasyland
  7. The Many Adventures of Winnie the Pooh – Fantasyland
  8. Peter Pan’s Flight – Fantasyland
Gdzie kupię Disney Premier Access?

Disney Premier Access możesz kupić na dwa sposoby:
a) po wejściu do parku, kieruj się do Guest Service, ale trzeba się pospieszyć bo DPA znikają z rana bardzo szybko!
b) poprzez aplikację Disney Shanghai Resortwersja iOS  / wersja Android .
Warto sobie ją wcześniej już pobrać nawet jeżeli nie będziecie kupować Disney PA ( w dalszym akapicie napisze dlaczego). Szczególnie piszę to dla osób, które mają telefon z Androidem. GooglePlay nie działa w Chinach, tak jak GoogleMaps, Facebook, Instagram i WhatsApp. (..no chyba że ściągniecie sobie na telefon takie sprytne narzędzie jak ExpressVPN – wtedy Wam będzie działało wszystko – za darmo, przez 7 dni, przed końcem triala należy anulować subskrypcję, aby Wam nie pociągneło z konta kasę za cały miesiąc).

W obu ww. przypadkach (online / offline) możecie kupić pojedyncze przejazdy realizowane FastPassem lub od razu cały pakiet, ale dopiero po przekroczeniu bramy wejściowej.

WiFi jest na terenie całego obiektu, więc nie ma problemu z internetem i dokonaniem płatności online.

Pewnie się teraz zastanawiacie czy warto wydać prawie 370 zł na to żeby odwiedzić parę atrakcji szybciej. Moja odpowiedź brzmi – WARTO! Jeżeli zadaliście sobie już tyle trudu żeby tu przyjechać to warto ten dzień jak najlepiej wykorzystać i to nie koniecznie staniem w kolejce, która potrafi sięgać nawet 3 GODZIN do jednej atrakcji. Choćbyście nie wiadomo jak wcześniej przyszli do parku, nie ma siły zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje bez fast-passów. Osobiście mi się nie udało ich kupić ani załapać na bezpłatne podczas mojego pobytu bo się rozeszły po 15 minutach od otwarcia parku (sic!). Gdyby jednak była taka możliwość skorzystał bym w biegu. Zrobiłem tak w Universal Studios w Singapurze i naprawdę warto, szczególnie jeżeli jaracie się pobytem w tego typu parkach rozrywki.

Bezpłatne FastPassy

Bezpłatne FastPassy są dostępne z poziomu aplikacji. Można wybrać konkretną atrakcję i godzinę, w której planujemy ją odwiedzić ale! Po zrealizowaniu FastPassa, można dopiero zapisać się na kolejną atrakcję w określonej dostępnej godzinie. Wejściówki te rozchodzą się bardzo szybko, bo ich liczba też jest bardzo ograniczona. Także kto pierwszy ten lepszy.
Koniecznie wybierajcie najpopularniejsze atrakcje, czyli np. Soaring Over the Horizon, do którego niezależnie od dnia stoi się średnio +2,5h :)))).

Piszę to Wam i śmieje się do siebie – jak można być tak zbzikowanym (a jednak!) żeby zapłacić min. 360 zł dla kilku atrakcji, które nie dość że trwają średnio 3 do 5 minut, to każą Ci wystać tyle godzin w kolejkach. Podczas mojego pobytu w Disneylandzie pokonałem chyba wszystkie możliwe osobiste rekordy na moim AppleWatch. W ruchu, na nogach, po schodach, aktywność ogółem, .. szkoda że nie ma odznaki za 'stanie w kolejce’ (śmiech). No ale czego się nie robi żeby zobaczyć Chudego, Tygryska czy Pluto 🙂 

Aplikacja Disney Shanghai Resort – wersja iOS  / wersja Android

Apka oprócz kupowania wspomnianych fast passów, bardzo się przydaje jako nawigacja po parku. Wyświetla ona mapę całego parku w podziale na wszystkie tematyczne obszary, wszystkie dostępne atrakcje, miejsca gdzie możecie zjeść i najważniejsze… czasy stania w kolejce do danej atrakcji. Tak, możecie sobie online na bieżąco sprawdzać gdzie będziecie ile stać – zmienia się to bardzo dynamicznie i naprawdę warto do apki na bieżąco zaglądać bo każda z atrakcji ma w ciągu dnia swoje peaki i spadki czasami nawet o połowę. Mój rekord, który zobaczyłem przy jednej atrakcji to… 230 minut.  Aplikacja jest bardzo intuicyjna, szybko się połapiecie co jest co. Będzie wymagało to od Was biegania po całym parku jak ping pong, ale nikt nie powiedział że będzie lekko, łatwo i przyjemnie. 🙂

disneyland-szanghaj-wejscie

Godziny otwarcia parku

Disneyland otwarty jest zwykle 09:00 do 20:30, w święta i dni wolne do 22:00. Aktualną rozpiskę godzin otwarcia parku warto podejrzeć na stronie. Jest to o tyle ważne, że dobrze przyjechać jest jak najwcześniej i z wiadomych względów – mniej kolejek i może zdążycie wykupić Fast-Pass lub Disney Premier Access.

Podsumowanie (dojazd / cena / godziny otwarcia)

Dojazd: Linia Metra 11 / Autobus 50, 51, 52
Cena Biletów: od 220 – 360 zł (zakup Disneylandu Shanghai Resort )
Godziny otwarcia: 09:00-20:30 (22:00 w weekendy i święta)
FastPass: Tak, ale trzeba się spieszyć. FastPass lub Disney Premier Access. Zakup przez aplikację – wersja iOS  / wersja Android
WiFi – bezpłatne, na terenie całego parku.
Mapa całego parku: Mapka Disneyland Szanghaj

Wejście do parku

kolejka-disneyland-w-sznaghajuWszyscy odwiedzający muszą przejść przez kontrolę bezpieczeństwa przed wejściem do Disneylandu. Wszelkie otwarte opakowania żywności lub woda nie wolno wnieść do parku. Także jeżeli chcecie coś zabrać do parku (a naprawdę warto bo tanio nie jest a pić trzeba dużo) to niech będzie zapakowane hermetycznie. Również wymagane jest zabranie paszportu przez osobę, która kupiła bilety. Jeżeli planujecie odwiedzić Disneyland  (co serdecznie odradzam robić w weekend bo kolejki są wtedy naj największe), warto przygotować się na stanie w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. To taka rozgrzewka przed staniem przed atrakcjami .. 😀 Góra 30 minut.. może godzina.. 🙂

Dlatego jeszcze raz przypominam, wcześnie wyjeżdżajcie do parku i wkalkulujcie już czas potrzebny, aby dojechać do parku.

Disneyland-Szanghaj

Atrakcje Disneylandu w Szanghaju 

Ważna jest przemyślana kolejność zwiedzania atrakcji!

Tak jak pisałem na wstępie, park ma blisko 4 km2, także jest gdzie spacerować i szukać atrakcji. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć (jeżeli nie macie wykupiony Disney Premier Access lub dostępne FastPassy) należy atakować w pierwszym rzędzie te atrakcje, które mają najkrótsze czasy oczekiwania podane w aplikacji na telefonie. Będzie to wymagało od Was biegania w tą i z powrotem po całym parku, ale jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż stanie w kolejkach po 60 minut. Po pierwszych 3 godzinach pobytu w parku, zaczniecie doceniać każde 5 minut mniej w kolejce. Nie ukrywam, że pierwsza połowa dnia nam przeleciała na szukaniu atrakcji, staniu w kolejkach i przy okazji szybkie zwiedzanie parku. Im bliżej nocy, czasy do kolejek się zmniejszały. Jeżeli macie Disney Premier Access lub udało Wam się załapać na jakieś bezpłatne FastPassy – good for you. Zwiedzanie i korzystanie z parku będzie znacznie przyjemniejsze.

Oczywiście nie można zapomnieć o paradach – w każdej części parku o określonej godzinie, przez ulicę parku przechadzają się ulubione postacie z bajek, karawany, wozy, muzyka, wszyscy dosłownie rzyg .. tęczą – znaczy się wszędzie mam wrażenie WIDZE TĘCZE, uśmiechniętych ludzi, baloniki i takie takie :)))  

Pamiętajcie także o tym, aby koniecznie zaopatrzyć się w wodę. Temperatura i wilgotność momentami jest nie do zniesienia, więc trzeba dużo pić, a w kolejkach niestety też nie ma krzesełek – chociaż kilku gigantów widziałem siedzących na składanych piknikowych krzesełkach haha.
P.S. Toalet w kolejkach też nie ma :))

disneyland-zamek

Mój subiektywny ranking atrakcji, na których się dobrze bawiłem (orax które zawierają się w ofercie FastPass):

TRON Lightcycle Power Run – Tomorrowland
Szybka kolejka górska, w której przyjmujesz postawę motocyklisty z 'Tron’. Mega przeżycie, najlepsza kolejka, która w tej chwili jest na wyłączność tylko w Szanghaju – nawet w Orlando jej nie mają! Koniecznie ją odwiedźcie zarówno za dnia jak i w nocy.

Filmiki: Tron 1 / Tron 2

Buzz Lightyear Planet Rescue – Tomorrowland
Poczujesz się jak w grze komputerowej, w którym wsiadasz do wagoniku, dostajesz pistolet laserowy i strzelasz w określone w wyznaczone tarcze potwory i inne. Na końcu przejażdżki możesz sprawdzić swój wynik i porównać go z znajomymi w tym samym wagoniku. Extra!

Pirates of the Caribbean Battle for the Sunken Treasure – Treasure Cove
Prawdopodobnie najdroższa w realizacji atrakcja w Szanghaju. Czytałem, że 25% budżetu wybudowania miasteczka pochłonęła właśnie ta atrakcja. Jest Jack Sparrow, jest łódka, woda, mega ekrany wielkości IMAX w technologii 3D, mnóstwo genialnie wykonanej animatroniki. Nie będziecie się nudzić, bo czegoś takie na pewnie jeszcze nie widzieliście! 

Roaring Rapids – Adventure Isle
Super rozwiązania przy mega upałach. Atrakcja, w której nie ma opcji żeby się nie zmoczyć. Można oczywiście kupić Pancho przeciwdeszczowe, ale po co.. ja się pytam jak na zewnątrz tak ciepło.

Soaring over the Horizon – Adventure Isle
To rodzaj symulatora, w którym widz siedzi niczym w balonie, unoszący się nad najważniejszym miejscami na świecie. Bardzo dobrze wykonane.

Ciekawostka:
Kiedy można nadgonić odwiedzenie najlepszych atrakcji (bez FastPassu) w Disneylandzie bez dużych kolejek?

Codziennie o 20:30, gdy oczywiście dopisuje pogoda, wieczorową porą w parku odbywa się mega show świateł i efektów specjalnych m.in. mapowanie 3D na głównym zamku – Ignite the Dream – A Nighttime Spectacular of Magic and Light. Show odbywa się na zewnątrz i z tej okazji ludzie zaczynają się zbierać przy Gardens of Imagination już 90 minut przed startem show, żeby sobie zaklepać dobre miejsce do siedzenia w amfiteatrze. Wszystko wokół zamku zostaje zamknięte. Ci co nie załapią się na miejsce w amfiteatrze, siadają zwyczajnie na ulicy za amfiteatrem.

disneyland-lightshowTo jest ten moment w którym zrealizowaliśmy wszystkie najważniejsze atrakcje!

Szkoda mi było tego show, ale ważniejsze mi było przejechać się wszystkim co było jeszcze dostępne w parku. Pod osłoną nocy, Disneyland wygląda przepięknie. Oświetlenie robi piorunujące wrażenie. Od godziny 20:15 do prawie 22:00 udało nam się z Igą odwiedzić wszystkie ważniejsze atrakcje w parku. Kolejki do np. Soaring over the Horizon, Roaring Rapids czy Seven Dwarfs Mine Train zmniejszyły się z 120-180 minut do 15-35 minut. Da się ? Da się! Tron zaliczyliśmy 3 razy pod rząd. Oświetlenie całego rollercoaster Tron, który przypomina wyścig motocykli jest niesamowity i jedną z najlepszych atrakcji w parku.

Jedzenie w parku

Na terenie parku i zaraz poza nim znajdziecie wiele opcji do zjedzenia, włącznie z Starbucksem, Cheesecake factory czy Wolfgang Puck. Wiele restauracji jest tematycznych i każda z nich oferuje różne jedzenie. My zdecydowaliśmy się na pizze, która była kształcie Myszki Miki. Dlaczego? No bo kto by nie chciał zjeść pizzy w kształcie Myszki Miki! No dobra, tak naprawdę stosunek jakości do ceny był powiedzmy do zaakceptowania. 50 zł .. za 18 cm.. no może 20 🙂 Warto na pewno zabrać ze sobą jakieś snacki i picie, bo inaczej w parku zostawicie pieniędzy na samo jedzenie tylko co za drugi bilet wstępu 🙂

 

Podsumowanie pobytu w Disneyland w Szanghaju

Musimy sobie powiedzieć jedno – dostępne atrakcje w Disneylandzie w Szanghaju są dedykowane w większości rodzicom z dziećmi. Takim prawdziwym 'thrill-ride’ / roller-coaster tak naprawdę jest tylko Tron. Reszta atrakcji to duża dawka efektów specjalnych, animatronika, wielkie ekrany, okulary 3D. Osoby, które chcą dużej dawki adrenaliny mogą się troszkę zawieść. Ja się zaliczam do tej drugiej części osób, ale nie mniej jednak bawiłem się świetnie. Dużą robotę robi tu sam wystrój parku, sceneria, jakość wykonania atrakcji, dbałość o detale i fakt, że jest to w końcu Disneyland! 🙂 Na pewno nie żałuje pobytu i go bardzo polecam szczególnie jak macie dodatkowy dzień w Szanghaju, na który nie macie pomysłu lub planów.

A Ty byłeś już w Disneylandzie w Szanghaju? Co Ci się najbardziej podobało? Czy brakuje tu jakichkolwiek informacji, które warto by było dodać? Piszcie w komentarzach!

Pamiętajcie też o tym, aby tagować #podrouge @podrouge na Instagramie. Najlepsze wyróżnimy w naszych Instagramowych miejscówkach w Szanghaju !

Aby być na bieżąco z naszymi wpisami, zapraszam Cię również do obserwowania naszego blogu na facebooku i instagramie!

Alex Wisniewski

Twórca podrouge. Droniarz i podróżnik na pół-etatu. Ma słabość do gadżetów. Na hasło "Nowy Jork" podskakuje jak mała dziewczynka i idzie się od razu pakować.

Przejrzyj historie

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *