revolut-porady

Revolut – rewolucja płacenia w podróży!

Każdy z nas ma swój zestaw najważniejszych rzeczy i przedmiotów, bez których się nie rusza w podróż. U mnie są to paszport, trochę gotówki, telefon, ładowarka, dron, iPad z pobranymi odcinkami „Przyjaciół” na Netflixie, okulary słoneczne i obowiązkowo .. karty płatnicze. Korzystanie z tego ostatniego podczas podróży ma mnóstwo zalet, choćby ze względów bezpieczeństwa i braku konieczności noszenia znacznej ilości gotówki ze sobą.
Ile kosztuje płacenie kartą złotówką za granicą?

ALE! Co, gdy posiadamy tylko kartę kredytową/debetową w złotówkach? Czekają nas wtedy dodatkowe obciążenia, w postaci prowizji z tytułu np. wypłaty pieniędzy w bankomacie, przewalutowania, czy z samego faktu wykonania transakcji zagranicznej. Kiedy zliczymy wszystkie koszta związane z płatnościami za granicą kartą płatniczą w złotówkach, wydatki nam 'zdrożeją’ o dodatkowe nawet 15%. Przerabiałem to parę lat temu z kartami wydanymi przez mBank i Santander (dawniej BZWBK) w kilku krajach. Nigdy więcej!

W międzyczasie oferta banków się zmieniła/poprawiła – do rachunków walutowych mamy możliwość wyrobić kartę i swobodnie płacimy najczęściej w jednej z trzech walut – EUR, USD czy GBP.  Podróżuje do krajów, w których obowiązuje dana waluta i korzystam na pełnym luzie z karty. Euro-landy, USA, UK, cyk .. sytuacja OPANOWANA! Koszta? Prowizji
z tytułu wypłaty pieniędzy z bankomatu brak, pozostaje roczna opłata za kartę. Jest lepiej? No trochę jest.

Schody się zaczynają gdy zapuszczamy się w bardziej 'egzotyczne’ miejsca – Rupie malezyjskie, jen japoński, peso meksykańskie, dolar singapurski.
Jak płacić? Co wtedy?

I wtedy wchodzi on.. cały na niebiesko fioletowo..
Revolut

Czym jest Revolut? To moja miłość od pierwszego płacenia! 😀 A tak naprawdę,  „rewolucja” w dziedzinie finansów i genialne narzędzie do realizowania płatności zarówno w Polsce jak i na świecie w blisko 150 walutach po międzybankowym kursie wymiany. Płacąc kartą płatniczą wydaną przez Revolut nie płacisz prowizji za przewalutowanie, wypłacasz pieniądze z bankomatu bezpłatnie do nawet 2400 zł (w zależności od wybranego konta) i na bieżąco śledzisz wszystkie swoje wydatki i doładowania konta na dedykowanej do tego celu aplikacji mobilnej. To wszystko powoduje że korzystanie z karty Revolut jest znacznie korzystniejsze i generuje oszczędności przy każdej jednej transakcji.

Czym jest Revolut? To krótko mówiąc „rewolucja” w dziedzinie finansów i genialne narzędzie do realizowania płatności zarówno w Polsce jak i na świecie w blisko 150 walutach po międzybankowym kursie wymiany.

Revolut od połowy grudnia 2018 otrzymał oficjalnie Europejską licencję bankową, co oznacza możliwość przyjmowania depozytów, które będą chronione do kwoty 100 000 EUR w ramach europejskiego systemu gwarancji depozytów. To oznacza, że Twoje środki są chronione i bezpieczne i widać że Revolut robi wszystko, aby ich klienci spali spokojnie.

Jak zacząć podróż z Revolutem?

Aby móc korzystać z Revoluta, najłatwiej kliknąć w link tutaj , gdzie na oficjalnej stronie Revoluta wystarczy podać swój numer telefonu, na który otrzymacie wiadomość z linkiem do pobrania aplikacji na telefon. Następnie przejdziecie przez szereg etapów konfiguracji i wprowadzenia swoich danych. Podczas ich wprowadzania warto od razu potwierdzić swoją tożsamość np. dowodem osobistym lub prawem jazdy. Kolejną czynnością jest zasilenie konta kwotą minimalną czyli 20 zł, ale polecam więcej. 27 zł na dzień dzisiejszy (stan na 2021) kosztuje wysyłka karty fizycznej na adres domowy / do pracy. Doładowanie konta na Revolucie odbywa się na dwa sposoby – przelewem bankowym lub za pośrednictwem posiadanej debetowej karty płatniczej,  którą w ciągu kilku sekund zasilicie swoje konto na Revolucie w niezbędną gotówkę. Osobiście na koncie Revolut nie przechowuje wielkich sum, gdyż zasilenie konta można wykonać w każdej chwili, gdy jesteśmy w zasięgu WiFi lub GSM.

Zdarza się, że Revolut wypuszcza promocję, dzięki którym m.in. wysłanie karty jest darmowe korzystając z linku referencyjnego od osoby, która posiada już konto Revoluta.

Dostawa karty trwa do kilku dni roboczych, ponieważ są wysyłane z Polski. W oczekiwaniu na kartę,  możecie w międzyczasie sobie bezpłatnie wyrobić wirtualną kartę, z której możecie również śmiało korzystać przy płatności w internecie. Np. booking.com (wyjątkowo opłacalne kiedy musicie zapłacić za hotel w ofercie bezzwrotnej w walucie danego kraju), Amazon, Banggood, AliExpress itp.

Sam korzystam tylko i wyłącznie z fizycznej karty do płatności zarówno offline, jak i online. Dla osób, które realizują wiele transakcji online w różnych sklepach internetowych (mniej lub bardziej bezpiecznych) proponuje zaopatrzyć się w konto Premium. Oferuje ono np. nieograniczoną ilość jednorazowych karty wirtualnych, które po każdej transakcji zmieniają numer karty – sprytne!

A jak już jesteśmy przy temacie kont. Revolut wyróżnia 4 rodzaje kont: Standard (bezpłatna), Plus (14,99 zł/miesięcznie), Premium (29,99 zł/miesięcznie), Metal (49,99 zł/miesięcznie).

Informację o tym co oferuje każde z nich znajdziecie poniżej:
<strong>Standard</strong>
 • Bezpłatny rachunek bieżący w Wielkiej Brytanii
 • Darmowe konto Euro IBAN
 • Wydawaj w ponad 150 walutach po międzybankowym kursie wymiany
 • Wymieniaj bez opłat w 29 walutach fiat do PLN 20,000 miesięcznie
 • Darmowe wypłaty z bankomatu w kwocie PLN 800miesięcznie (lub jej równowartości)
<strong>Premium</strong>
 • Bezpłatny rachunek bieżący w Wielkiej Brytanii
 • Darmowe konto Euro IBAN
 • Wydawaj w ponad 150 walutach po międzybankowym kursie wymiany
 • Nieograniczona wymiana w 29 walutach fiat — bez limitu miesięcznego
 • Darmowe wypłaty z bankomatu w kwocie PLN 1,600 miesięcznie (lub jej równowartości)
 • Ubezpieczenie medyczne za granicą od opóźnionych lotów i zagubionego bagażu
 • Ekspresowa dostawa na całym świecie
 • Priorytetowa obsługa klienta
 • Natychmiastowy dostęp do 5 kryptowalut
 • Karty Premium o ekskluzywnym designie
 • Jednorazowe karty wirtualne
 • Dostęp do karty LoungeKey
<strong>Metal</strong>
 • Bezpłatny rachunek bieżący w Wielkiej Brytanii
 • Darmowe konto Euro IBAN
 • Wydawaj w ponad 150 walutach po międzybankowym kursie wymiany
 • Nieograniczona wymiana w 29 walutach fiat — bez limitu miesięcznego
 • Darmowe wypłaty z bankomatu w kwocie PLN 2,400 miesięcznie (lub jej równowartości)
 • Ubezpieczenie medyczne za granicą oraz od opóźnionych lotów i zagubionego bagażu
 • Ekspresowa dostawa na całym świecie
 • Priorytetowa obsługa klienta
 • Natychmiastowy dostęp do 5 kryptowalut
 • Ekskluzywna karta Revolut Metal
 • Jednorazowe karty wirtualne
 • Dostęp do karty LoungeKey
 • Zwrot pieniędzy w wysokości 0,1% w Europie i 1% poza Europą od wszystkich płatności kartą
 • Ekskluzywne usługi concierge
Moje doświadczenia z 18 miesięcy używania Revolut.

Osobiście posiadam konto w opcji bezpłatnej (standard) od blisko 1,5 roku i jest mi ono w zupełności wystarczające. To nie znaczy że nie kusi mnie opcja Premium! Odbyłem podróż z Revolutem w 23 różnych krajach na całym świecie i nigdy się nie zawiodłem. No może raz, kiedy jedna transakcja wykonywana kartą w Seulu z niewyjaśnionych przyczyn nie przeszła. Gotówkę z bankomatów wypłacałem w Szanghaju, Seulu, USA, Bali, Cancun itp. – za każdym razem bezpłatnie i bez jakichkolwiek problemów. Jednak trzeba pamiętać że opcja bezpłatna pozwala na wypłatę z bankomatu równowartość 200 Euro miesięcznie. Wszystko powyżej 200 Euro będzie obciążone prowizją na poziomie 2% od kwoty, którą wypłacacie z bankomatu. Tragedii nie ma. Poza tym jeżeli podróżujecie z osobą towarzyszącą lub w grupie, która posiada konta w Revolucie zawsze można się dogadać i „wypstrykać” się wspólnie z bezpłatnych wypłat zanim podejmiecie pieniądze z bankomatu za prowizją.

Jak korzystam z konta Revolut przed podróżą / podczas podróży?
 • opłacam Revolutem przed podróżą wszystkie hotele na np. bookingu, które są w ofercie bezzwrotnej i loty (które akurat nie są rozliczane w złotówkach). Bo porównując je z płatnością kartą kredytową Miles&More w mBanku różnica potrafi być od 12-15% w zależności do waluty.
 • bieżące rachunki podczas podróży opłacam tylko kartą Revolut – staram się ograniczać do minimum płacenie gotówką, bo zwyczajnie się to nie opłaca.
 • sprawdza zakładkę Statystyki, która pozwala mi na bieżąco mieć wgląd na wydatki poczynione w danym kraju. W ten sposób mam bieżącą kontrolę nad wydatkami. Dodatkowo jeżeli jesteśmy w zasięgu internetu, powiadomienia o zapłacie przychodzą natychmiast na telefon lub zegarek (AppleWatch) – świetna sprawa!
 • Kursy i Kalkulator Walutowy – podczas objazdówek, gdy zmieniam często kraj i walutę, świetnym rozwiązaniem jest zakładka Kursy oraz Kalkulator walutowy. Natychmiast wiem ile za co płacę, w każdej walucie, którą obserwuje.
 • „Podziel rachunek” – wyobraźmy sobie sytuacje – wyjeżdżając w grupie znajomych przychodzi zawsze moment rozliczenia się w restauracji, za bilety wstępu itp. Ponieważ wszyscy mamy konto na Revolut, dzielimy rachunek wysyłając odpowiednio „Prośby” lub pieniądze na wskazany kontakt, który zapłacił za wszystkich. Voila! Mission completed.

Funkcji jakie oferuje Revolut jest wiele więcej i nie sposób ich wszystkich wymienić. Regularnie przybywają nowe, mniej lub bardziej ciekawe jak np. możliwość korzystania  z saloników na lotniskach (Premium/Metal), cashbacki oraz usługi concierge.

Wyjątkowo ciekawe funkcje (oferowane w każdej wersji konta) patrząc przez pryzmat bezpieczeństwa to m.in.:
– błyskawiczne blokowania i odblokowywania karty z poziomu aplikacji,
– kontrola sposobu działania karty – zbliżeniowo, pasek magentyczny, płatności online czy wypłaty z bankomatu. Wszystko to możemy zdefiniować w Apce i odpowiednio włączyć lub wyłączyć.
– geolokalizacja karty – jeśli Twoja karta będzie używana w innym miejscu niż to, w którym się znajdujesz, automatycznie zostaną zablokowane dalsze płatności. Zostaniesz o tym fakcie odrazu powiadomiony.

revolut-bezpieczeństwo karty

Na czym zarabia Revolut?

Zastanawia Was pewnie, jak to się to temu Revolutowi opłaca to wszystko i więcej robić za darmo. Na czym oni zarabiają? Na szeregu dodatkowo płatnych usług jak ubezpieczenie medyczne, od uszkodzeń fizycznych smartfona, kupno kryptowalut, upgrade konta do wersji Premium/Metal. Jednak głównie i przede wszystkim na prowizji z każdej transakcji, którą realizujemy kartą i które są wypłacane przez wydawców kart.

Podsumowanie

Odkąd używam Revoluta, 'tanie podróżowanie’ nabrało dla mnie zupełnie nowego znaczenia. Dotyczy to m.in. kupowania hoteli i lotów, gdzie muszę się rozliczać w lokalnej walucie. Po lądowaniu na lotnisku skończyło się gimnastykowanie z wymianą kasy i zastanawianiem się czy dany kantor jest bezpieczny i opłacalny. Przy check-in w hotelu łączę z WiFi, zasilam konto i płacę wiedząc że nie przepłacam za przewalutowanie i wygórowany spread.
Nie zawracam sobie już też głowy z wymianą na Cinkciarzu, aby zasilić konto walutowe itp. Z Revolutem idę ręka w rękę jak przecinak i cholernie mi się to podoba.

Fakty

Fakty mówią same za siebie. Tylko w Polsce wg. danych z lutego 2019, liczba użytkowników korzystających z Revoluta przekroczyła 340 000 i cały czas rośnie. Użytkowników w Europie jest już 4,5 mln i świadczy o tym, że usługa się sprawdza. W najbliższych 5-ciu latach przewidują przebić granicę 100 mln użytkowników (high hopes, ale trzymam kciuki). Banki będą miały poważny zgryz. Wcześniej czy później będą musiały poważnie zweryfikować swoje oferty dotyczące oferowanych kart walutowych i prowizje związane z płatnościami za granicą.

Uważam, że Revolut dla osób, które dużo podróżują jest odpowiedzią na ich potrzeby i oczekiwania. Jest to Bezpieczny, skuteczny i tani sposób realizacji płatności za granicą. W każdej walucie, która Wam w danej chwili jest potrzebna.  Ciekaw co jeszcze przyniesie nam Revolut w przyszłości. Wszystkie nowości będę na pewno uważnie obserwował i Was o nich błyskawicznie poinformuje.

Alex Wisniewski

Twórca podrouge. Droniarz i podróżnik na pół-etatu. Ma słabość do gadżetów. Na hasło "Nowy Jork" podskakuje jak mała dziewczynka i idzie się od razu pakować.

Przejrzyj historie

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *