metro-nowy-jork

Wszystko co warto wiedzieć o Metro w Nowym Jorku!

Opanowaliśmy już poruszanie się po Manhattanie, więc poniżej kilka słów jak podróżować po Nowym Jorku, a konkretnie – jak poruszać się METREM! Prawdopodobnie Waszym środkiem lokomocji nr 1!

System metra w Nowym Jorku działa na Manhattanie, Queens, Brooklyn i Bronx. Nigdy nie opuszcza Nowego Jorku. Aby to zrobić, musisz wziąć jeden z podmiejskich pociągów.
Stronę MTA, która obsługuje metro w Nowym Jorku i gdzie znajdziecie aktualne rozkłady jazdy, ceny itp znajdziecie tu: MTA

Okręgi (boroughs), o których wspominałem wcześniej są często używane jako kierunek podróży pociągów metro w Nowym Jorku:

Manhattan-bounds – pociągi metra jadące w kierunku Manhattanu.
Queens-bounds – pociągi metra, które jadą w kierunku do Queens,
Brooklyn-bounds – pociągi metra, które podróżują do Brooklynu,
Bronx-bound – pociągi metra, które podróżują do Bronxu.

System metra jest głównym systemem transportu publicznego w Nowym Jorku. Jest to jeden z najstarszych i największych systemów transportu publicznego na świecie (pod względem liczby stacji). Około 5,7 milionami osób w danym dniu tygodnia korzysta z metra. To jeden z podstawowych środków transportu dla większości nowojorczyków i turystów. Cały system metra w Nowym Jorku działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W zasadzie nigdy się nie zamyka, z wyjątkiem poważnych incydentów, takich jak huragany.

Aby skorzystać z metra, musisz kupić kartę płatniczą, zwaną MetroCard. Jest to rozmiar karty kredytowej i wykonany z (taniego) plastiku, która wygląda tak :

metro-nowy-jork

Wersje Metrocard.

Z karty MetroCard można korzystać na w dwóch wersjach: Regular i Unlimited Ride. Fizycznie karta wygląda identycznie, niezależnie od tego, w jakiej jest wersji. Nie można ich odróżnić, chyba że przesuniesz je w czytniku kart. Istnieje również bilet Single-Ride za 3 USD, ale kupowanie go nie jest opłacalne. Niezależnie od rodzaju MetroCard, kupienie karty kosztuje 1 USD.

Regularna karta MetroCard (znana również jako karta Pay-Per-Ride) zawiera prawdziwą wartość w dolarach. Zmniejsza się ona za każdym razem, gdy wsiadasz do metra (stąd „pay per ride”). Możesz ciągle dodawać wartość do karty, gdy saldo spadnie.

W tej wersji karty koszt przejazdu metrem wynosi 2,75 USD za jazdę (bez względu na miejsce docelowe lub długość jazdy).

Karty Pay-Per-Ride mogą być współdzielone przez maksymalnie cztery osoby. Aby udostępnić kartę, przesuń kartę osobno dla każdej osoby. Przesuń kartę MetroCard, pozwól pierwszej osobie wejść, przesuń ją ponownie, kolejna osoba, itd itd.

Nieograniczone karty jazdy pozwalają na jazdę metrem (i busami) po tak często, jak chcesz, o ile nie minął termin ważności dla karty.
Dostępne są dwa rodzaje:
7-dniowa nieograniczona jazda: 32 $ (+ 1 opłata za samą kartę);
30-dniowa nieograniczona jazda: 121 USD (+ 1 opłata za samą kartę);

Powyższej karty nie można dzielić na dwie osoby – byłby deal, co? Chyba że jesteście gotowi na przeczekanie 18 minut na to, żeby kolejny raz skorzystać z tej samej karty w tym samym miejscu 😀

Mapa metra Nowego Jorku

Mapę metra Nowego Jorku dostaniecie praktycznie przy każdym przystanku metra.
Osobą, które chcą się przygotować się juz teraz do podróży metrem, podsyłam mapę metra Nowego Jorku w pdfie. Osobiście na miejscu korzystam:
a) offline’owo z Google Maps. Jak? W listwie wyszukiwania wpisać „ok maps” (bez cudzysłowu :)) i zaznaczyć obszar który chcemy pobrać. Voila!
b) CityMapper (iOS) – posiada zapisaną całą mapę metra oraz pozwala na szybkie sprawdzenie wszystkich połączeń transportu publicznego. sugeruje najszybsze połączenia oraz koszt. Jeżeli wiemy, gdzie planujemy jechać, warto sobie zapisywać dane połączenia do ulubionych, bo połączeń niestety nie możemy sprawdzać offline.
c) New York City MTA Subway Map (iOS) – bardzo fajna aplikacja, która wyświetla połączenia metra offline z pełnym opisem stacji. Korzystałem z niej podczas ostatniego wyjazdu. Polecam.

Macie jakieś pytania jeszcze dotyczące poruszania się metrem po Nowego Jorku? Piszcie? Coś wymaga aktualizacji? Czekam na Wasze wiadomości 🙂

A.

Aby być na bieżąco z naszymi wpisami, zapraszam Cię również do obserwowania naszego blogu na facebooku i instagramie!
Alex Wisniewski

Twórca podrouge. Droniarz i podróżnik na pół-etatu. Ma słabość do gadżetów. Na hasło "Nowy Jork" podskakuje jak mała dziewczynka i idzie się od razu pakować.

Przejrzyj historie

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *