singapur-transport

Transport publiczny w Singapurze – z czego warto korzystać?

Korzystanie z transportu publicznego w Singapurze to sama przyjemność. Jest rozwinięty jak dla mnie na maxa. Podczas naszego pobytu poruszaliśmy się metrem (MRT) na zmianę z autobusami. Stacje metra jak i przystanki autobusowe są praktycznie na każdym rogu. Trasy są bardzo dobrze rozpisane i już po kilku przejazdach człowiek ogarnia wszystkie połączenia.

TouristPass na 1,2 lub 3 dni

Nasz pobyt w Singapurze trwał 3 pełne dni nie licząc dzień przylotu i odlotu. Na wspomniane 3 dni wykupiliśmy TouristPass, który kosztuje 30 SGD (84 zł) od osoby. W tej cenie, 10 SGD (28 zł) to zwrotna kaucja za kartę. Karta pozwala na nieograniczoną ilość przejazdów w ciągu dnia. Można ją również wykupić odpowiednio na jeden lub dwa dni. Kartę TouristPass dostaniecie na wybranych stacjach MRT (najlepiej ją kupić a potem zwrócić na Changi Airport).

A może EZ-Link?

Dostępna jest również karta EZ-Link (12 SGD / 33 zł w tym 5 SGD / 14 zł bezzwrotnej kaucji i 7 SGD / 20 zł do wykorzystania na przejazdy) którą można na bieżąco doładowywać, ale opcja ta wydawała mi się mało opłacalna. Dla porównania, przejazd z lotniska Changi do centrum Singapuru kosztuje 2,5 SGD/os. Jeżeli ktoś planuje Singapur zwiedzać pieszo i kupować tylko pojedyncze przejazdy to musi sięgnąć po jednorazowe bilety w automacie który tylko przyjmuje gotówkę i tylko banknoty do uwaga .. 5 SGD! Po pierwszym dniu rozmieniania wiecznie kasy i stania w kolejce za biletem opcja Tourist Pass wręcz stała się zbawieniem!

Taxi / Grab

Jeżeli ktoś preferuje poruszanie się taksówkami lub Uberem to zarówno jedno i drugie jest dostępne w Singapur. W przypadku Ubera, azjatyckim odpowiednikiem jest Grab, który działa na tej samej zasadzie co Uber. Wystarczy ściągnąć apkę na iOS lub Android i odrazu możecie rozpocząć korzystanie z Graba. Miałem problem z podpięciem Revoluta do konta, więc płaciłem kierowcy gotówką

Nawigacja po mieście

Do nawigacji po mieście korzystałem z GoogleMaps, które miałem pobrane offline. Jak pobierać mapy googlemaps, aby móc z nich korzystać offline? Wystarczy w listwie wyszukiwania wpisać „ok maps” (bez cudzysłowu :)) i zaznaczyć obszar który chcemy pobrać.

Drugą aplikację którą używałem i która się również przydała to CityMapper. Citymapper pozwala na szybkie sprawdzenie wszystkich połączeń transportu publicznego w danym mieście i sugeruje najszybsze połączenia oraz koszt. Jeżeli wiemy, gdzie planujemy jechać, warto sobie zapisywać dane połączenia do ulubionych, bo połączeń niestety nie możemy sprawdzać offline.

Internet jest dostępny za darmo praktycznie na każdej stacji metra, centrach handlowych i Starbucksach, więc jeżeli ktoś nie wykupił SIM-karty z internetem – bez problemu sobie też poradzi bez niej. Ja dałem radę. Brawo Ja.. 🙂

Dajcie znać w komentarzach, czy powyższe Wam się przydało! Może macie jakieś inne doświadczenia? Piszcie!

A.

Alex Wisniewski

Twórca podrouge. Droniarz i podróżnik na pół-etatu. Ma słabość do gadżetów. Na hasło "Nowy Jork" podskakuje jak mała dziewczynka i idzie się od razu pakować.

Przejrzyj historie

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze